FRIEDEMANN VOGEL  Principal Dancer 

Friedemann Vogel  Photo (c)Youn Sik Kim

Friedemann Vogel was born in Stuttgart (Germany), completed his ballet training at the Princess Grace Academy of Classical Dance in Monte Carlo with the John Gilpin scolarship from Princess Antoniette de Monaco. He showed his outstanding talent by winning several international ballet competition awards.  In 1997 he won the Prix de Lausanne,the Gold medall in the Prix de Louxembourg, Eurocity competion in Italy and 1998 he won the Jackson Competition USA.

In September 1998 Friedemann Vogel joined the Stuttgart Ballet and quickly rose through the ranks. In 2002 he was promoted to first soloist, the company's highest rank. In the same year he also won the much-coveted Erik Bruhn Prizein Toronto Canada. Friedemann Vogel has been elected Dancer of the Year 2010 by the international dance critics survey of the magazine TANZ and recently In June 2012 Friedemann was appointed by the Italian dance magazine Danza&Danza as best male dancer.His repertory includes title roles in the classics, as well as principal roles in pieces by Choreographers ranging from Cranko and Balanchine to Robbins and Kylián ,from Neumeier to Forsythe and McGregor.

Friedemann Vogel was invited to dance as a guest artist by the most prestigious companies like the Mariinsky Theater St.Petersburg, the Bolshoi Ballet Theatre Moscow, Teatro alla Scala Milano, the English National Ballet, the National Ballet of China, the Tokyo Ballet, the Hong Kong Ballet, Ballets de Santiago de Chile, the Finnish National Ballet, Staatsballett Berlin and the Bayerisches Staatsballett, Teatro dell'Opera di Roma, Royal Swedish Ballet, the Vienna State Ballet,the Korean National Ballet and the Béjart Ballet Lausanne. Since September 2014 Friedemann Vogel is a Guest Principal with the Mikhailovsky Theatre in Sankt Petersburg. In September 2015 he was awarded the national title of "Kammertänzer". In 2016 he received the "Prix MAYA".

 

 

 

Leading roles

  • Afternoon of a Faun (Jerome Robbins)
  • Apollo (George Balanchine): Apollo
  • Bella Figura (Jiří Kylián) : Pas de deux
  • Bolero (Maurice Béjart): male leading role
  • Dances at a Gathering (Jerome Robbins): Role in Green
  • Diamonds (George Balanchine): leading role
  • Edward II (David Bintley): Edward II
  • Forgotten Land (Jiří Kylián): White
  • Fratres (John Neumeier)
  • Gaîté Parisienne (Maurice Béjart): Pas de deux “The Lovers”
  • Giselle (Production: Reid Anderson, Valentina Savina)(Patrice Bart)(Yvette Chauviré): Duke Albrecht
  • Grand Pas Classique by Daniel Auber
  • In The Middle, Somewhat Elevated (William Forsythe)
  • Initials R.M.B.E. (John Cranko)
  • Kazimir’s Colours (Mauro Bigonzetti): main role
  • La Bayadere (Natalia Makarova): Solor
  • La Chauve-Souris (Roland Petit): Johann
  • La fille mal gardée (Sir Frederick Ashton): Colas
  • La Sylphide ((Peter Schaufuss), (Erik Bruhn) after August Bournonville)): James
  • Legende (John Cranko)
  • Les Sylphides (Michail Fokine): Poet
  • Marguerite and Armand (Frederick Ashton): Armand
  • Manon (Kenneth MacMillan): Des Grieux
  • Onegin (John Cranko): Onegin and Lenski
  • Poème de l’extase (John Cranko): lead role boy in love
  • Raymonda 3.Act (Rudolf Nureyev): Jean de Brienne
  • Ricercare (Glen Tetley)
  • Romeo and Juliet (John Cranko), (Kenneth MacMillan), (Derek Deane) : Romeo
  • Slice to Sharp (Jorma Elo)
  • Songs of a wayfarer (Maurice Béjart) role Nureyev
  • Stravinsky Violin Concerto (George Balanchine)
  • Swan Lake (John Cranko),(Derek Deane),(Yuri Grigorovich),(Rudolf Nureyev),(Asaf Messerer): Prince Siegfried
  • Symphony in C (George Balanchine): 1st movement
  • The Four Temperaments (George Balanchine): Sanguinic
  • The Lady and the Fool (John Cranko): Moondog, Prince
  • The Lady of the Camellias (John Neumeier): Armand Duval and Graf N.
  • The Sleeping Beauty (Márcia Haydée after Marius Petipa): Prince Désiré
  • The Song of the Earth (Kenneth MacMillan): Messanger of Death
  • Theme and Variations (George Balanchine): leading role
  • Voluntaries (Glen Tetley): Pas de trois

Specially created Roles

 

  • Carlotta’s Portrait (Christian Spuck)
  • Copelia at Teatro alla Scala (Derek Deane): Franz
  • Creatures with the Tokyo Ballet (Patrick de Bana): male lead role
  • EDEN / EDEN (Wayne McGregor)
  • Fancy Goods (Marco Goecke)
  • Giselle (Irina Lukasova): Duke Albrecht
  • Il Concertone (Mauro Bigonzetti)
  • Le petit rien (Christian Spuck)
  • Mono Lisa (Itzik Galili)
  • nocturne (Christian Spuck)
  • Orlando (Marco Goecke): title role
  • Raymonda at Teatro alla Scala (Sergej Vikharev):Jean de Brienne 
  • still.nest (Dominique Dumais)
  • Strictly Gershwin (Derek Deane)
  • The Chambers of a Heart (Itzik Galili)
  • The Firebird (Sidi Larbi Cherkaoui)   

  • The Shaking Tent (Marc Spradling)
  • The Sleeping Beauty (Derek Deane),(Cyntia Harvey): Prince Desiré
  • Tristesse for ''Kings of the Dance'' (Marcelo Gomes)
  • Two Pieces of Matter against the Gravitational Force (Jean Christophe Blavier)

 

Awards

  • Prix de Lausanne (cash prize)
  • Prix de Louxembourg (Gold Medal)
  • Jackson Competition USA (Bronze Medal)
  • Eurocity Competition (Gold Medal)
  • Erik Bruhn Prize 2002
  • Dancer of the Year 2010 by the international dance critics survey of the magazine TANZ
  • Elected as "Best male dancer 2011" by Danza&Danza magazine Italy
  • Léonide Massine Prize as''Best male dancer'' 2012, Positano Italy
  • "Prix MAYA"2016 by Ballet2000, Cannes France